دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧ - 
1 2
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > اخبار > خبر پژوهشي 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش رونمایی از داده های ثبت سرطان

در نشست علمی که روز پنج شنبه 17/12/1396 در مرکز تحقیقات سرطان برگزار گردید داده های کشوری ثبت سرطان معرفی شد.

 

در این مراسم که با حضور اساتید مختلف از رشته های تخصصی بالینی ، علوم پایه و اپیدمیولوژی ،پزشکی اجتماعی و آمار برگزار شد از داده های ملی و استانی ثبت سرطان کشور مورد بحث برای طرح های تحقیقاتی قرار گرفت.

دکتر اکبری ریاست مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ابتدای این مراسم به بیان تاریخچه ثبت سرطان در ایران و جهان پرداختند و اشاره کردند که در جهان بالای 145 سال است ثبت سرطان انجام می شود و در ایران از سال 1380 ثبت سرطان توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام شده است و در سال 1382اولین کتاب گزارش کشوری ثبت سرطان در کشور به صورت ملی منتشر شده البته تا قبل از آن ثبت سرطان در چند استان به صورت استانی انجام شده بود که ابتدا در شهر بابل و سپس در استان های اصفهان و فارس ثبت سرطان به صورت استانی انجام گرفته که حدود 12 هزار سرطان در سال 1380 در کل کشور ثبت شده است . ایشان با اشاره به مشکلات فراوان در سالهای ابتدایی ثبت سرطان در ایران اشاره کردند که خوشبختانه از سال 1380 تا کنون ثبت سرطان در کشور بدون وقفه ادامه داردوهر سال بهتر و کامل تر از سالهای قبل شده است.

دکتر اکبری به مهم بودن ثبت سرطان در نظام درمانی اشاره کرده اند و بیان داشتند که ثبت سرطان باعث کاهش مرگ می شود و باید از نظام ثبت سرطان استفاده شود تا مرگ ناشی از سرطان کاهش پیدا کند و با بیان اینکه رونمایی از داده های ثبت سرطان ملی  در مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم به همین منظور در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد و این داده ها باعث می شود که 1- میزان بروز سرطان در کشور مشخص شود 2- شیوع سرطان در کشور مشخص شود و در نهایت بقاء بیماران مبتلا به سرطان و  همچنین مقایسه بقاء بیماران مبتلا به سرطان در ایران با سایر کشور ها است و این آمار مبنای تصمیم گیری در مورد بیماری سرطان می باشد .

ایشان در خاتمه به لزوم کار گروهی برای بهره گیری از داده های  ثبت سرطان تاکید کردند که باعث می شود اطلاعات در این زمینه بسیار دقیق تر ثبت شود . دکتر اکبری همچنین افزود با استفاده از ثبت سرطان به صورت دقیق می توان به مسائل اقتصادی اجتماعی و روانشناسی که در بروز سرطان نقش دارند هم پرداخت و در نهایت هدف از ثبت سرطان رسیدگی به دو مساله اساسی است  1- افزایش کیفیت زندگی در بیماران مبتلابه سرطان 2- کاهش میزان مرگ در بیماران مبتلا به سرطان است که امید دارم با همت دانشمندان ملی و دانشگاهی ما به منصه عمل در آید.

در ادامه نشست اساتید حاضر در جلسه نظرات خود را درخصوص استفاده از داده های موجود و بهره مندی از اطلاعات سرطان مورد تخصصشان ایراد نمودند و مقرر گردید پروپوزال های موردنظر را جهت بررسی و اجرا تا پایان فروردین ماه به مرکز تحقیقات سرطان ارائه نمایند .

 


١٧:٣٨ - شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٣٠٩    /    تعداد نمایش : ٥٥٠ Affiliation:

Cancer Research Center,
Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran
مرکز تحقیقات سرطان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
مرکز تحقیقات سرطان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
آدرس:تهران-ميدان تجريش- بيمارستان شهداي تجريش- مركز تحقيقات سرطان
تلفن: 2-22748001 - 021
تلفن: 7-22724204 - 021      

 پست الکترونیكي:crc@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.